YÜKLENİYOR...

Bin Aydan Daha Hayırlı Olan Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

Bin Aydan Daha Hayırlı Olan Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

Ramazan ayının son günleri yaklaşırken sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi, 5 Nisan’ı 6 Nisan’a bağlayan gece idrak edilecek. 
İslâm'da en kutsal ve faziletli gece olan Kadir Gecesi, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur'ân-ı Kerim'de bu gecenin faziletini belirten bir sûre vardır. Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: 
“Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir Gecesi'nde indirmişizdir. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir Sûresi, 97/ 1-5)
Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Çünkü: 
•    Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.
•    Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.
•    Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir.
•    Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.
•    Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler. 
Dargınlık ve kırgınlıkların unutulduğu, sevginin, saygının ve hoşgörünün hayatımızdaki birleştirici yönünden daha fazla öne çıktığı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Yayın Tarihi

Sosyal Medyada Paylaş