YÜKLENİYOR...

Miraç Kandiliniz mübarek olsun

Miraç Kandiliniz mübarek olsun

Peygamber Efendimiz’in Allah’ın huzuruna yükseldiği, insanların manevi olarak yenilenme fırsatı bulduğu bu anlamlı gecede yaptığınız ibadet ve duaların kabul olmasını temenni ediyoruz. Miraç Kandiliniz mübarek olsun.

Kutlu Gece Miraç Kandili

Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v.’in bir mucize olarak Allah-u teâlâ tarafından kendi katına göğe yükseltildiği ve beraberinde birçok müjde ve hediye ile ümmetine geri döndüğü gece olan Miraç Kandili, Ramazan ayının da başlamasına kısa bir süre kaldığının habercisidir. Bu önemli gün inşaallah 6 Şubat 2024 günü akşamı idrak edilecektir.

Miraç Kandili nedir?

Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelen miraç, Hz. Muhammed’in, Allah’ın Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya yükseldiği gece olarak kabul edilir.

Miraç Gecesinin Önemi ve Fazileti

 Peygamberimiz Hz. Muhammed’in en büyük mucizelerinden biri İsra ve Miraç hadiseleridir. Hicretten bir yıl kadar önce bir gece vakti dört büyük melekten biri olan Hz. Cebrail, Peygamberimiz s.a.v.’i “Burak” adı verilen binek üzerinde, Mekke’deki Mescid-i Haram’dan alıp Mescid-i Aksa’ya götürdü. Hz. Muhammed s.a.v.’in yaptığı yolculuğun bu bölümüne İsra denir. Yolculuğun devamında Hz. Peygamber Cebrail aleyhisselam refakatinde göklere yükselerek orada bazı peygamberlerle karşılaşır, Allah’ın huzuruna çıkar ve miraç gerçekleşir. Birçok ayetle birlikte namaz mü’minlere miraç hediyesi olarak gelir.

Miraç Kandili aydınlığını fırsat bilerek kalplerimizi temizlemeli, bizi birbirimize düşman eden kötülüklerden uzak yaşamayı, yeryüzünde cereyan eden zulümlerin durması, zalimlerin yok olması, huzur ve barışın tüm dünya insanlarınca yaşanması için dua etmeli, dargınlık ve kırgınlıkları ortadan kaldıracak  vesileler ile inananlar olarak kucaklaşmalıyız.

Mübarek gecelerden olan kandillerin ikincisi, Miraç Kandili’ni bir kere daha idrak ediyoruz. Böyle mübarek bir gün ve gecelerde duaların kabul olması dileğiyle, herkese hayırlı kandiller dileriz. Miraç Kandiliniz mübarek olsun.

Bu kandil gecesinde duaların kabule daha yakın olduğunu düşünelim ve  yıl dönümünü yaşadığımız deprem afetinde vefat edenlere Allah’tan rahmet, hayatta kalan ve tedavi gören ihtiyaç sahiplerine şifalar ve ihsanlar dileyelim. Daha nice kandilleri yaşamak ve idrak etmek üzere hayırlı günler…

Yayın Tarihi

Sosyal Medyada Paylaş