YÜKLENİYOR...

Apostolos Andreas Manastırı - Kültür Mal Varlıkları

Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas Manastırı hem Müslümanların hem de Hristiyanların dînî ziyaret mekânıdır. İslam dînînde Kıbrıs’ın fethine katılan sahabelerden Hz. Urve Bin Sâbit r.a. hazretlerinin ve beraberinde şehit olanların medfûn olduğu yer olarak bilinir.

Konumu: Apostolos Andreas Manastırı, Karpaz Yarımadası’nın uç kısmındaki Zafer Burnu’nun güneyinde yer alan dînî bir ibâdet merkezdir.

Açılışı: Manastır, Hz. İsa tarafından dînî görev verilen (Hz. Îsa’nın Havârîlerinden) ilk kişi olarak bilinen Apostolos Andreas adına yapılmıştır.

Şu andaki işlevselliği: Adak yeridir ve kilisenin çevresinde geleneksel olarak panayırlar kurulmuştur. Adak yerindeki içimi çok tatlı olan su kaynağının kutsal bir su olduğu ve sağlığa yararlı olduğuna inanılmaktadır.

Manastırın Tanımı: Rahip ve rahibelerin bazı kesin kurallara bağlanarak dünya ile ilgilerini keserek kendilerini dînî hizmetlere vakfederek yaşadıkları yapıdır.

Dış-İç Mekanlar: M.S. XV. Yüzyıl’da küçük adak yeri yapılmıştır. Adak yerinin batı yönünde bitişiğindeki kilise 1867’de Dipkarpaz papazı Babayuannu tarafından inşa edildi. Kiliseyi manastır odaları çevrelemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş